Bakteri İdentifikasyonu Nedir?
20 Haziran 2024

Bakteri İdentifikasyonu Nedir?

Genel anlamda bakteri, toprakta, suda ve tüm canlı varlıklarda bulunan, mayalanma ve hastalık oluşumunda rol oynayan, klorofilsiz ve tek hücreli canlıya verilen isimdir. Bölünerek çoğalma özelliğine sahiptirler. İdentifikasyon ise, bakterilerin tanımlanması ve bakteri türlerinin ve cinslerinin belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalara verilen isimdir.

Enfeksiyon Hastalıklarında Bakteri İdentifikasyonu

Enfeksiyon hastalıklarının tedavi sürecinde, patojen mikroorganizmanın kimliğinin tespiti önemli bir adımdır. Bu kimliğin tespit edilmesine identifikasyon denir. İdentifikasyon işlemleri, bakterinin ait olduğu cins (genus) ve özellikli türlerin belirlenmesine kadar devam eder.

İdentifikasyon Sistemleri

İdentifikasyon sistemleri genel olarak ikiye ayrılır: manuel ve otomatize sistemler. Manuel identifikasyon sistemleri, birden fazla biyokimyasal testin birlikte çalıştığı sistemlerdir. Bilgisayar teknolojisi ile yarı ve tam otomatize bakteri tanımlama sistemleri de kullanılır. Otomatize identifikasyonlar daha hızlıdır, tekrarlanabilir identifikasyon yapma özelliğine sahiptir ve daha az teknik iş gücü gerektirir. Ancak, otomatize identifikasyonlar daha pahalıdır, bakteri morfolojisini önceden bilmek gerekmektedir ve biyokimyasal yönden birbirine benzeyen türlerin ayrılması daha zor olabilir.

Sık Kullanılan Biyokimyasal Testler

Bakteri identifikasyonunda sıkça kullanılan biyokimyasal testler aşağıda listelenmiştir:
  • İndol Testi: İndol, bir benzyl pyrroledir ve triptofanın deaminasyonu ve hidrolizi sonucu oluşur. İndol reaksiyona girer ve pozitif sonuç verirse besiyeri parlak ve kırmızı renkte olur.
  • Hidrojen Sülfür Yapımı: Bazı bakterilerin hidrojen sülfür oluşturma yeteneği vardır. Bu bakteriler, kükürt içeren aminoasit veya farklı sülfatlı bileşikleri kullanarak hidrojen sülfür üretirler. Testin pozitif olması durumunda koloni etrafında siyah bir renkleşme görülür.
  • Hemoliz Testi: Bakterilerin hemolitik aktivitesinin var olup olmadığını test etmek için kullanılır. Genellikle koyun kanı ile yapılır.
  • Katalaz Testi: Katalaz enzimi, aerobik ve fakültatif anaerobik mikroorganizmalarda bulunur. Bu enzim, hidrojen peroksiti su ve oksijene ayırır. Testin pozitif olması hava kabarcıklarının görülmesi ile anlaşılır.
  • Koagülaz Testi: Sitratlı ya da oksalatlı plazmayı koagüle edebilen enzimlerdir. İncelenen bakteri lamda ve tüpte tavşan plazması ile muamele edilir ve plazmada koagülasyon olup olmadığına bakılır.
  • Oksidaz Testi: Bu test, bakteride Cytochrome C oxidase enziminin var olup olmadığını belirler.

Ek Bilgiler

Bakteri identifikasyonu, tıbbi, çevresel ve endüstriyel uygulamalarda büyük önem taşır. Hızlı ve doğru bakteri identifikasyonu, doğru tedavi yöntemlerinin seçilmesi ve bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınması açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca, çevresel bakterilerin tanımlanması, ekosistemlerin sağlığını izlemek için gereklidir. Endüstride, özellikle gıda ve ilaç üretiminde, kontaminasyonu önlemek için bakteri identifikasyonu önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bakteri Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Bakteri Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kanda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

Virüsler ve Bakterilerin Zararları

Virüsler ve Bakterilerin Zararları

Bakteri İdentifikasyonu Nedir?

Bakteri İdentifikasyonu Nedir?

Et Yiyen Bakteri Belirtileri Nelerdir?

Et Yiyen Bakteri Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Enterokok Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

Enterokok Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bakteri Türleri Özellikleri ve Görevleri

Bakteri Türleri Özellikleri ve Görevleri